Що таке матча: Користь, калорійність та рецепти

Цей різновид пропареного зеленого чаю з Японії стає все популярнішим в Україні 

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Що таке матча: Користь, калорійність та…
Фото: Pixabay

Depo.ua розповість цікаві подробиці про чай матча та запропонує декілька рецептів його приготування. Також дізнавайтеся про користь меду

Що таке матча: Користь і вміст кофеїну 

чай матча

Чай матча готується з порошку, який роблять з зелених сортів чаю. Цей різновид чаю у Японії входить в обов'язкову програму чайної церемонії і посідає солідне місце серед інших видів. Його, на відміну від інших чаїв, готують з усього листа, а це гарантує високу якість напою. Також цей чайний лист для матчі плекається фермерами особливо: за декілька тижнів до його збору, листя потрібно накрити спеціальною вологою тканиною, яка забезпечує тінь. Саме тоді чай вийде смачним та ароматним.

Калорійність чаю матча, а точніше сухого порошку – 310 ккал на 100 грамів, з яких 25 грамів – це білки, а 51 грам – вуглеводи. Жирів у напої нема. 

Кофеїну у матчі його рекордно багато. Якщо у звичайному зеленому чаї приблизно 30 мг кофеїну на 100 грамів великого листа, то в одній ложці найвищого сорту матчі, яку використовують для церемоній – понад 60 міліграмів. 

Корисні властивості матчі

У складі матчі наявні такі корисні речовини як кальцій, залізо, клітковина, калій, йод, фтор та велика кількість білків. Серед вітамінів – С, В1, В2, В6, А та Р.

Найпотужнішою зброєю матчі є антиоксиданти, вміст яких у 10 разів вищий, ніж у звичайному зеленому чаї. Саме антиоксиданти запобігають старінню та перешкоджають утворенню злоякісних новоутворень. 

Чай матчу сприяє окисленню жирів, тому його варто вживати тим, хто худне, і тим, хто інтенсивно займається спортом.

Завдяки ферментам матча позитивно впливає на роботу ШКТ, метаболізм та підтримує імунітет. Також цей напій захищає печінку від впливу токсинів.

Дослідження стверджують, що матча покращує роботу мозку, тонізує організм, допомагає худнути, тримати рівень цукру крові та нормалізувати рівень холестерину.  

Протипоказання чаю матча 

Краще утриматися від цього напою вагітним жінкам, жінкам, які годують грудьми, та дітям. 

Люди, які мали інсульти та інфаркти, також варто утриматися від вживання матчі. Крім того, напій протипоказаний під час загострення хвороб ШКТ. 

Сорти чаю матча і його використання

сорти чаю матча

Існує декілька видів чаю матча, які різняться за щільністю, консистенцією, відтінком і післясмаком.

  • Дакота – має найсвітліший колір
  • Кама – має темний колір і потребує підсолоджувача
  • Готча – універсальний вид чаю, до якого пасують будь-які доповнення
  • Ранковий чай – найкраще поєднується з молоком

Різновиди чаю матча

  1. Церемоніальний – найвищий сорт, який створюють з наймолодших та найароматніших листиків чаю. Доволі дорогий. Саме його використовують у храмах під час церемоній.
  2. Преміальний – має більш гіркий смак, адже його збирають пізніше. Використовують у багатьох кафе та ресторанах. Такий різновид потребує додавання до напою цукру.
  3. Кулінарний – найпоширеніший. Його використовують як додаток до кулінарних страв. Його роблять з сировини не найвищої якості, тому така матча має дуже терпкий смак. 

Матчу п'ють окремо і додають до інших напоїв. Його використовують як додаток до десертів – морозива, чізкейка, кремів, тортів та млинців, – і застосовують у косметології. 

десерт з матею

Як заварити чай матча: ТОП-3 рецепти

чай матча з молоком

Важливо звертати увагу на багато показників, аби чай матча вийшов смачним – пропорцію, температуру води та навіть використовувати спеціальні інструменти. До речі, придбати атрибути для приготування цього напою не складно, а, за словами японців, церемонія його приготування дозволяє пізнати дзен.

Легкий чай матча (усутя)

Аби приготувати легку версію, знадобиться 80 мл води 80 градусів за Цельсієм та 2 грами порошку матчі. Беремо спеціальний віничок і змішуємо до появи щільної пінки зверху. 

Якщо не маєте віничка і не збираєтеся його купувати, підійде звичайний капучинатор, який коштує не більше 100 гривень. 

Міцний чай матча (койтя)

Аби отримати біль міцну версію, потрібно взяти 4 грами порошку матчі і 50 мл води, нагрітої до 80 градусів за Цельсієм. Цікаво, що міцну версію напою можна перемішати ложкою, адже вона буде мати надгусту консистенцію, а це значить, що вінчик може не впоратися зі своєю задачею.

Чай матча з молоком

лате матча

Такий напій можна не тільки замовити у кав'ярні, а й приготувати власноруч. 

Складові:

вода 80 градусів – 60 мл

чай матча – 3 грами

молоко – 120 мл

Приготування:

  1. Заливаємо гарячою водою порошок чаю матча і гарно перемішуємо вінчиком чи кальцинатором.
  2. Молоко треба підігріти, але не доводити до закипання.
  3. Додаємо молоко і знову збиваємо напій капучинатором або вінчиком.

Смачного!

Фото: Pixabay

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Кухня

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme